Lidi hudbu 80. a 90. let milují kvůli melodiím

DJ Jirka Neumann rozjel v Lucerna Music Baru před 19 lety diskotéky s promítáním videoklipů. „Za těch spoustu let v této branži už dávno vím, že DJ není vychovatel a že musí hrát tak, aby se lidé bavili. Playlist ale musí mít určitou úroveň,“ říká pro deník Metro.

Jak vzpomínáš na začátky Lucerna Music Baru?

U úplných začátků Lucerna baru jsem nebyl, ale velmi brzo jsem tam začal chodit na koncerty a hlavně na večery se Spolkem písnička. A už v té době začalo s Lucerna barem spolupracovat Radio 1, kde jsem tenkrát působil jako programový ředitel.

Musels o videoklipy škemrat u vydavatelů?

Když jsem začínal pořádat tyhle večery, měl jsem, coby programový ředitel a spolumajitel Radia 1, velmi dobré vztahy se všemi hudebními vydavatelstvími, která zde tenkrát působila. To znamená, že mě většina těchto vydavatelství velmi podpořila a zahrnula mě obrovským množstvím videoklipů.

Tvoje 80´s a 90´s Party jsou unikátní tím, že to není obyčejná diskotéka. K hudbě pouštíš videoklipy, což je mnohem lepší efekt. Jak tě tenhle koncept napadl?

Celou druhou polovinu 80. let jsem dělal klasické diskotéky. Vždy, když jsem se v té době dostal k vysílání nějaké západní televize, říkal jsem si, že s videoklipy je zážitek z hudby mnohem zajímavější. A tak jsem začal videoklipy sbírat a v polovině 90. let jsem pro ně začal hledat uplatnění. Na podzim roku 1996 hrála v Lucerna baru kapela mých kamarádů Shannen Grey a s tou jsem se dohodl, že budu přestávky jejich koncertu vyplňovat videoklipy. A zájem o klipy z 80. let byl tak obrovský, že jsem následně vymyslel pořad nazvaný 80s Party, později 80s & 90s Party, který spolehlivě plní Lucerna bar v pátek i v sobotu už 19 let.

Proč myslíš, že lidi milují osmdesátky a devadesátky?

Protože hudba 80. a 90. let byla založena vesměs na melodii. A to je věc, která většině současné muziky chybí. A taky je v tom samozřejmě kus nostalgie. Moje 80s & 90s Party je pověstná tím, že se zde zásadně nehrají české skladby, což spousta mimopražských návštěvníků nemůže pochopit. Já jsem většinu české popové produkce 80. let již v té době hluboce nesnášel a nesnáším ji dodnes.

Musels někdy pustit písničku, která se ti zrovna nelíbí?

Samozřejmě čas od času musím pustit písničku, která se mi nelíbí. Za těch spoustu let v této branži už dávno vím, že DJ není vychovatel a že musí hrát tak, aby se lidé bavili. Ale pořád musí mít playlist určitou úroveň. Vychovávat posluchače může pouze DJ rozhlasový, což byla role, kterou jsem si také bohatě vyzkoušel.

Jak vidíš budoucnost klubů obecně, dejme tomu za 40 let?

Jak bude vypadat klubová scéna za 40 let? Budeme všichni sedět doma u obrovské promítací stěny, v hlavě budeme mít nastřelený čip a budeme si myslet, že jsme v tom nejlepším klubu na světě (smích).

A co fanynky? Je to stále tak - jak si lidi myslí, že se kolem DJs motají? :)

Vzhledem k tomu, že tento rozhovor bude zcela jistě číst moje žena, tak bez komentáře:-)

 Autor: Marek Peška

Ke stažení

RETRO KNIHY & DVD